امروز ۱۳۹۸/۰۷/۲۴

بخشدار بخش کوهسار شهرستان سلماس از اقدامات انجام شده در این بخش در دولت تدبیر و امید می گوید

 

 

گفت و گوی خبرنگار سلماس نیوز با عارف خدرلو، بخشدار بخش کوهسار شهرستان سلماس

 

-با عرض سلام و سپاس از اینکه وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، برای شروع سخن، بخش کوهسار و موقعیتآن را براي خوانندگان عزيز، معرفي نماييد؟

بر اساس آخرين تقسيمات سياسي، بخش كوهسار داراي ۸۳ روستاي داراي سكنه مي باشد و اين بخش داراي سه دهستان به نامهاي (چهريق، شپيران و شنتال) مي باشد مركز بخش روستاي كتبان است ولي بدليل اينكه اين بخش فاقد نقطه شهري مي باشد با تصميم مسئولين سابق، ساختمان بخشداري اين بخش هم در خارج از بخش و در تازه شهر سلماس واقع گرديده است، اين بخش تمامي منطقه غرب شهرستان را در بر گرفته و تمامي مرز جمهوري اسلامي ايران با جمهوري تركيه در شهرستان سلماس را شامل مي گردد اين مرز به طول ۸۵ كيلومتر بوده و از منتهي اليه جنوب غربي شهرستان خوي تا منتهي اليه شمال غربي شهرستان اروميه كشيده شده است و اين بخش از موقعيت ارتباطي ممتاز با كشور تركيه برخودار است. مساحت بخش ۱۲۵۸ كيلومتر مربع می باشد که ۴۹ درصد مساحت شهرستان را شامل می شود،. جمعيت بخش طبق آخرين سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال ۱۳۹۵ به تعداد ۲۷,۹۱۶ نفر و ۶,۲۹۹ خانوار است و رشد جمعيت اين بخش ۰.۷% درصدي مي باشد،‌ اهالي بخش كوهسار شهرستان سلماس تماما كُرد و اهل سنت هستند و همیشه سنگربان و مرزدار انقلاب اسلامي بوده و در تمامی مراسمات ملی و مذهبی در صف مقدم و جانفدای انقلاب، مقام معظم رهبري و کشور عزیزمان ایران اسلامی می باشند، و اهداي بيش از ۱۲۷۰ نفر شهيد و جانباز، خود گوياي اين واقعيت است.

 

-مهمترین مشکلات بخش كوهسار از نظر شما چیست؟

مهمترین مشکلات اين بخش در حوزه­هاي زيرساختي مي باشد، يعني بيكاري، آب شُرب، راه روستايي و آموزش و پرورش، مهمترين مشكلات اين بخش مي باشند.

 

-حضرتعالي بيكاري را به عنوان يكي از اصلي­ترين مشكلات مردم اين بخش ميدانيد، در اين  مورد بيشتر توضيح مي دهيد؟

اهالي روستاهاي بخش كوهسار از قديم الايام به دامداري و دامپروري اشتغال داشته اند كه با توجه به عدم وجود اراضي مسطح در اكثر روستاها بالاجبار علوفه مورد نياز خود را عمدتاً از روستاهاي پايين دستي تأمين مي نمودند و در نتيجه دامپروري در اين بخش با مشكلات و مشقات خاص خود همراه بوده است لذا به علت صعولت دامداري و با توجه به اينكه در یک دوره ی زمانی مرزهاي منطقه باز بوده و نظارت كافي بر كنترل مرزها وجود نداشته به علت رواج قاچاق فرآورده هاي سوختي همچنين با توجه به منافع آني و زودگذر قاچاق و دشواري دامداری بیشتر اهالی منطقه با استفاده از اسب و قاطر اقدام به قاچاق مي نموده اند و اکثر اهالي از مشاغل آباء و اجدادي خويش فاصله گرفتند و در منطقه دامدارانی با هزاران راس دام اقدام به فروش دام نمودند ، ليكن به علت انسداد فيزيكي مرزها در سالهاي اخير و قطع درآمدهاي ناشي از قاچاق و عدم تدبیر لازم برای اشتغال، منطقه با مشكلات عمده اقتصادي و معيشتي مواجه گرديده و بيكاري سبب مهاجرت بيش از يك سوم از اهالي اين بخش طي يك دهه گذشته به مناطق حاشيه اي شهرهاي اروميه (روستاهاي اسلام­آباد، بادكي، ولنده، بالو و قزل­عاشق) و نيز مناطق حاشيه شهرستان سلماس (روستاي هفتوان) گرديده است. جهت حل اين معضل، اقداماتي در حال انجام است، از جمله؛ تلاش جهت بازگشايي معابر و بازارچه مرزي، واگذاري وام خريد دام به تعدادي از دامداران اين بخش، ….

 

-حضرتعالي مشكلات آب شُرب را به عنوان يكي ديگر از اصلي­ترين مشكلات مردم اين بخش ميدانيد، در اين  مورد بيشتر توضيح مي دهيد؟
قبل از شروع بكار اينجانب در سمت بخشداري كوهسار، از ۸۳  روستاي اين بخش تنها ۲۳ روستا تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب روستايي قرار داشتند و در هشت سال فعاليت دولت قبلي تنها ۶ روستا آبرساني شده بودند، ولي در مدت نزديك به چهار سال از فعاليت اين دولت، تاكنون بيش از ۲۰ روستاي اين بخش از نعمت آب شرُب سالم برخوردار شده­اند، و اميد مي­رود با رفع مشكلات روستاهاي باقي­مانده و نيز استفاده بهينه و اصلاح الگوي مصرف در روستاها، اين مشكل از ليست مشكلات اصلي بخش خارج گردد.

 

-حضرتعالي مشكلات آموزش و پرورش را به عنوان يكي ديگر از اصلي­ترين مشكلات مردم اين بخش ميدانيد، در اين  مورد بيشتر توضيح مي دهيد؟

آمار بيسوادي و كم سوادي زنان در اين بخش ۸۵ درصد و مردان نزديك ۵۰ درصد مي باشد، آمار دانش آموزان ابتدايي و دوره اول متوسطه در اين بخش نزديك به سه هزار نفر است، و اين بخش فاقد دبيرستان مي­باشد، در اكثر روستاهاي اين بخش كلاسها به صورت چندپايه مي­باشد و حتي در بعضي از روستاها يك معلم براي شش پايه تدريس مي­كند، در اين مدارس تعداد دانش آموزان كم مي باشد و اكثر اين مدارس در نقاط دورافتاده واقع شده اند كه رفت و آمد معلم با مشكلات فراوان روبرو مي­باشد و با توجه به عدم بيتوته معلمان، تنوع پايه هاي تحصيلي، ناكافي بودن فضاهاي آموزشي، نبود امكانات آموزشي و نيز نبود نظارت كيفيت آموزش و پرورش در اين بخش افت داشته و معلم موفق به تدريس در تمام دروس در اين پايه ها نمي باشد، در نتيجه اين دانش­آموزان براي ادامه تحصيل در پايه­هاي بالاتر با مشكلات عديده­اي مواجه مي­گردند. فاصله آشكار تعداد دانش آموزان مقاطع ابتدايي و راهنمايي بيانگر وجود مشكل بزرگي براي ادامه تحصيل دانش آموزان در مقاطع بالاتر است كه مهمترين آن نبود مدارس راهنمايي در اين بخش است كه فقط در چهار روستاي اين بخش مدارس راهنمايي وجود دارد،لذا ضرورت احداث مدارس شبانه روزي در مراكز دهستانهاي بخش (دلزي ، چهريق عليا ، كوزه رش) کاملاً محسوس است. يكي از نكات ارزشمند در اين بخش شروع عمليات احداث يك باب مدرسه در روستاي گوزيك آشناك از طرف خير مدرسه ساز آقاي رزمي و نيز يك باب دبيرستان دخترانه در روستاي دلزي از طرف خير مدرسه ساز خانم دكتر راستي و نيز تكيمل عمليات مدرسه خيرساز روستاي آجواج توسط سمن مهرورزان نيك انديش مي باشد.
حضرتعالي مشكلات راه روستايي را به عنوان يكي ديگر از اصلي­ترين مشكلات مردم اين بخش ميدانيد، در اين  مورد بيشتر توضيح مي دهيد؟

طول كل راههاي بخش كوهسار ۴۲۸ كيلومتر مي باشد كه از اين ميزان ۱۲۸ كيلومتر پس از سالهاي پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي آسفالت گرديده و مابقي راههاي روستايي به طول ۳۰۰ كيلومتر بصورت خاكي و بدون ابنيه مي باشد در واقع ۲۴ درصد از روستاها دارای راه آسفالته می باشند. اکثر راههای مواصلاتی پس از انقلاب توسط ايثارگران جهاد سازندگي و سپاه پاسداران احداث گرديده ليكن اين راهها بر اثر مرور زمان و تردد بيش از حد ساليان متمادي از وضعيت نامناسبي برخوردار است و در فصول سرد سال به مراتب خراب تر گرديده و اهالي روستاها با سختي و مشقت هر چه تمام تر از اين راهها تردد مي نمايند، با توجه به نبود امكانات در اداره راه و شهرسازي شهرستان سلماس و نيز مديريت ناكارآمد و غيربومي، متاسفانه تاكنون در اين حوزه گامهايي كه سزاوار مردم زحمتكش اين بخش باشد، برداشته نشده است.

 

 

-عملکرد شوراها و دهیاران روستاهای بخش کوهسار را چگونه ارزیابی می کنید؟

من فکر میکنم قابل قبول است، در حوزه عمران روستايي بعد از شروع بكار دولت تدبير و اميد نزديك به ۵۰۰ ميليارد ريال صرف آسفالت معابر روستايي علي­بلاغ، حق­ويران، چهريق عليا و اجراي جدول و ديوار ساحلي در اكثر روستاهاي بخش شده است كه دو برابر كل اعتباري است كه در تمامي دولتهاي گذشته در اين بخش هزينه شده است و از طرف ديگر  اگر هم کم کاری و یا بی انگیزه گی در شوراها و دهیار باشد باید ابتدا ببینیم چقدر جایگاه شوراها را در روستا تقویت کرده­ایم. یکی از مشکلات ما در این مورد این است که شوراهای ما بی انگیزه هستند و سیستم دهیاری هم که تجربه چندانی ندارد و شوراها و دهیار ما در حال تمرین مردم سالاري و سيستم جديدي هستند تا روستا با مشارکت مديريت شود.
-مهمترين برنامه هاي شما براي توسعه بخش كدام است:

الف: توسعه زيرساختهاي آموزشي از جمله احداث دبيرستان چهريق كه ۶۰۰ ميليون اعتبار استاني و نيز از محل اعتبارات قانون اختصاص ۲ درصد درآمد نفت به مناطق محروم درنظر گرفته است، عمليات عمراني آن در سال جاري شروع مي شود و همچنين استفاده از پتانسيل خيرين مدرسه ساز نيز از اهداف اين بخشداري مي باشد.

ب: گازرساني به روستاهاي بخش كوهسار،

ج: توسعه راههاي ارتباطي از جمله پروژه در حال اجراي جاندار به قصريك و همچنين انشالله پروژه راه روستاي دلزي، كه بزرگترين روستاي اين بخش مي باشد، كه تشريفات مناقصه انجام يافته است و انشالله به زودي عمليات اجرائي اين پروژه شروع خواهد شد،

د: توسعه زيرساختهاي آب شُرب سالم و زيرساختهاي بهداشتي – از جمله احداث درمانگاه در روستاي كوزه­رش، و نيز خانه بهداشت در روستاهاي دوستان، هشتراك، ستونرش، همچنين پروژه آب شُرب سالم ۱۰ روستا در حال اجرا مي باشد.
-جناب آقای دكتر خدرلو برای حسن ختام این مصاحبه اگر مطلب خاصی و يا پيشنهادي دارید بفرمائید:

به نظر من با خدمات دولت تدبير و اميد فضای جدید تنفس برای کوهسار ایجاد شده است با تحولاتی که در شهرستان بوجود آمده فرصت های جدید برای کوهسار فراهم شده است بطور مثال توسعه زيرساخت­هاي بهداشتي و همچنين رفع مشكل آب شُرب بيش از ۷۰ درصد از اهالي بخش، در انتها  پیشنهادات ذيل جهت اشتغالزايي و مبارزه با موج بيكاري منطقه ارائه مي­گردد:

ایجاد گمرک مرزی کوزه­رش جهت نجات اين بخش و نيز شهرستان سلماس از بحران اقتصادی و اجتماعی منطقه آزاد تجاری معرفی گردد.

ایجاد صنعت گردشگری ( آبگرم دریک و دره چهریق و روستای نظرآباد و زلا بهیک )

ایجاد کارگاه های صنعتی و تولیدی روستایی

حل مشکل ضمانت بانکی بخش

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی : دامداری ، زنبورداري ، پرورش آبزيان ، صنايع دستي ( نظير قاليبافي ، گليم بافي و … ) ، احداث استخرهاي ذخيره آب كشاورزي ، احداث و پوشش كانالهاي بتوني ، تخصيص و واگذاري ماشين آلات كشاورزي ، پرورش مرغ بومي و بوقلمون و آموزش بخش کشاورزی و دامداری … مي باشد.

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید

کد امنیتی *