امروز ۱۳۹۸/۰۹/۱۶

دل نوشته یک هم وطن؛بر ما چه شده است، یاران ؟!

دل نوشته یک هم وطن؛بر ما چه شده است، یاران ؟!

این روزها وقتی به حال و روز آذربایجان غربی نگاهی می اندازیم و تاریخ قهرمان ساز و قهرمان پرورآن را مرور میکنیم اصلا سنخیتی با هم نمی یابیم. گاهی به نظر می آید شاید این آذربایجانی که ما در آن زندگی می کنیم آنی نباشد که ستارخان و باقر خان ها در دل خود پرورش داده و شهید باکری ها به این آب و خاک تقدیم کرده است. وقتی در هیاهوی این روزهای پرالتهاب تغییرات مدیریتی استانها گرفتار می شویم و در فضای مجازی به بهره برداری های جناحی و سیاسی از دغدغه های مردم مظلوم استان مان برمی خوریم چقدر دلمان برای جوانمردی و پایمردی ها تنگ می شود! دلمان در این وانفسای تاریک بی انصافی ها جرعه ای راستی و صداقت می طلبد تا مرهمی نماید بر زخم های کهنه عقب افتادگی ها و ناملایمتی ها. دلمان برای ستارخان و باقرخان این دیار که برای آزاده گی و جوانمردی جان دادند و خاک خوردند و خاک ندادند تنگ می شود. وقتی عملکرد برخی نمایندگان استان در این روزهای سرنوشت ساز و حساس را ارزیابی می کنیم به وضوح به اشتباه خود در فرستادن برخی افراد به عنوان نماینده این استان به خانه ملت پی میبریم و ابراز تاسف می کنیم که خرقه مقدس خدمت به مردم فهیم این استان را به بعضی ها عوضی تن کرده ایم. به راستی امروز استان ما به سرداران ملی نیاز دارد که به دور از مطامع شخصی و مصالح جناحی دل در گرو آبادی این آب و خاک نهند و یک تنه برای استقرار خواسته های این مردم و تعیین سرنوشت استان به میدان بیایند امروز سرزمین مادری مان سردارانی میخواهد که سربدار دهند اما تن به تحمیل و معامله ندهند.
موضوع انتخاب استاندار آذربایجان غربی این روزها از چالشی ترین موضوعات سپهر سیاسی استان محسوب میشود و تکاپو ها و تلاشها پیرامون این موضوع بسیار پیچیده و تودرتو شده است. ناکارآمدی سیستم مستقر در مدیریت ارشد استان از یک طرف و سهم خواهی و خودکامگی برخی جریانات سیاسی استان از سوی دیگر کار را در ساختمان فاطمی تهران برای انتخاب جانشین آقای سعادت وارد مراحل پیچیده ای نموده است.
وقتی دیشب از طریق دوستان از منتفی شدن استانداری آقای دکتر همتی برای آذربایجان غربی مطلع شدم نه از این جهت که نقدی برعملکرد ایشان داشته باشم که حتی به جرات می گویم مدیری موفق می شناسم شان ولی صرفا از باب اینکه مطالبات مردمی توسط یکی از نمایندگان مجلس و با همکاری تنی چند از فعالان سیاسی استان بالاخره خلاء همدلی و هم نوائی دیگر نمایندگان مجلس را پرنمود و پافشاری های آقای دکتر بهادری و دوستانش توانست خواسته عمومی مردم برای بهره مندی از استاندار بومی برای این خطه از ایران اسلامی را بر کرسی عمل نشاند؛ احساس خرسندی نمودم. بر خود وظیفه می دانستم به بهانه تشکر و قدردانی از زحمات شبانه روزی آقای دکتر بهادری نماینده محترم مردم ارومیه و دیگر دوستان ایشان همچون آقایان حاتمی زاده و احمدی و تنی چند از عزیزان که در این مجال امکان نام بردنشان نیست چند خطی به رسم گلایه از عدم انسجام و همدلی مجمع نمایندگان استان سیاهه نمایم چراکه اگر مجمع نمایندگان استان همدل و یکصدا بودند هرگز این همه فشار بر دوش آقای دکتر بهادری و دوستانش سنگینی نمیکرد و این بار مسئولیت زودتر و بهتر از این به منزلگاه می رسید به هرحال دست مریزاد می گوئیم به همه عزیزانی که دل در گروه آبادی این میهن اسلامی دارند و تا حدی جای سرداران نامی این سرزمین را پرنمودند.
طبق شنیده ها برخی نمایندگان استان آذربایجان غربی در این وضعیت دشوار استان که مردم در شرایط زیر استاندراد های ملی زندگی می کنند و تنها دستاورد مشارکتهای حماسی آنها در انتخابات،حضور دولتمردان ناکارامد بر مسند اداره استان بوده است؛ به دنبال نان خود بوده و انگار نه انگار که نماینده مردم فخیم آذربایجان غربی هستند. زد و بندهای برخی نمایندگان در تهران بر سر تسهیم در مدیریت ارشد استان و عدم اعتنا به مطالبات مردمی موضوعی دردآور و رفتاری ناپسند است که نه در آموزه های دینی ما و نه در ساختار یک فعالیت سیاسی مبتنی بر صداقت جای دارد. گویا برخی از وکلای این مردم، رای ملت را صرفا برای کسب قدرت و رسیدن به سفره انقلاب برای تقسیم و تسهیم قدرت می خواستند نه برای خدمت به مردم شریف حوزه خود و استان آذربایجان غربی که از بی عدالتی ها و سوءمدیریت ها رنج بسیار برده است.
البته به منظور جلوگیری از تضییع حقوق برخی دیگر از نمایندگان ارزشمند استان که مستحق تمجید و تقدیر نیز هستند باید مرزبندی انصاف را رعایت نمود. بدون تردید مردم حق شناس آذربایجان غربی قدرشناس تمام عزیزانی که طی چند روز اخیر به صورت تمام قد برای استقرار مدیری توانمند و کارآمد و از همه مهم تر بومی برای استان آذربایجان غربی تلاش نموده اند بوده و خواهند بود و تنها انتظارشان از نمایندگان منتخب این است از تمام ظرفیتهای موجود برای پیگیری و مطالبه به حق مردم این استان برای استقرار مدیری توانمند و بومی بهره بگیرند چراکه امروز بزنگاه ادای دین به این مردم شریف وخطه زرخیز آذربایجان است.
مطمین باشیم خودخوادهی ها و سهم خواهی های برخی از نمایندگان و فعالان سیاسی استان در این شرایط حساس جز تحمیل استرس و ملتهب نمودن فضای سیاسی اجتماعی استان ثمره و نتیجه قابل عرضی نخواهد داشت.
دولتمردان تدبیر و امید نیز باید نسبت به دغدغه ها و مطالبات مردم این استان حساس باشند چراکه این مردم علی رغم گلایه هایی که از عملکرد چهارساله آنها در استان داشتند باز به تدبیر و امید شان اعتماد کرده و با صداقت در پای صندوقهای رای فارغ از قوم و مذهب و رنگ و نژاد حاضر شدند و بار دیگر مسیر اعتدال را برگزیدند تا شاید این بار قفل زنگار عقب ماندگی و توسعه نیافتگی استان آذربایجان غربی با کلید اعتدال گشوده شود. دست اندرکاران تعیین نماینده ارشد استان باید به مطالبات مردمی این خطه از ایران اسلامی توجه نمایند و هماهنگ با نمایندگان مردمی استان و فعالان سیاسی دلسوز این آب و خاک مدیری مدبر و کاردان و آشنا به ساختار فرهنگی و اجتماعی استان آذربایجان غربی که بدون شک بومی بودنش شرط اول آن است؛ برای اداره و استقرار برنامه های دولت انتخاب نمایند.
کشتی توسعه و پیشرفت آذربایجان غربی به علت تنوع فرهنگی و قومیتی و شرایط خاص جغرافیایی و ژئوپلتیکی ، ناخدایی کاربلد و آشنا به مسیر می طلبد تا بتواند تلاطم های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی استان را به نحو احسن مدیریت نموده و کشتی توسعه استان را به سواحل آرام توسعه و پیشرفت رهنمون سازد.

دل نوشته یک هم وطن

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید

کد امنیتی *