امروز ۱۳۹۸/۱۱/۲۸

پژوهشگر سلماسی رتبه نخست جشنواره بین المللی خوارزمی را کسب کرد

 

احیا یاوری پژوهشگر اهل سلماس با ارائه طرح ‘سیستم موقعیت یابی زمین پایه’ توانست به رتبه نخست پژوهش های کاربردی در سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی دست یابد و لوح تقدیر خود را از دست دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری دریافت کند .

 

 

 

احیا یاوری قره قشلاقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مورد این طرح گفت: روند اجرای این طرح حدود ۱۰ سال به طول انجامیده است و در این راه مشکلات فنی زیادی وجود داشت.
وی با اشاره به اینکه موقعیت یابی، ناوبری و زمان سنجی از نیازهای دیرین بشری و یکی از ارکان جوامع اطلاعاتی آینده به شمار می رود، افزود: امروزه از سیستم GPS استفاده های زیادی می شود.
وی اضافه کرد: سیستم موقعیت یابی زمین پایه، جایگزین مناسبی برای سیستم فضا پایه بوده و به صورت کامل بومی سازی شده است و با استفاده از آن می توان تمامی سرویس های مرتبط با موقعیت یابی را در ایران ارائه کرد.
یاوری در رابطه با برتری سیستم موقعیت یابی زمین پایه نسبت به GPS گفت: یکی از برتری های این سیستم بومی بودن آن بوده و کنترل این سیستم کاملا در اختیار خودمان است در حالی که هیچ کنترلی روی GPS نداریم.
به گفته یاوری سیستم GPS آسیب پذیری هایی دارد که در سیستم زمین پایه برطرف شده و در برابر اختلالات و شرایط جوی نیز مقاوم است.
پژوهشگر برتر جشنواره بین المللی خوارزمی بیان کرد: برای ساخت سامانه ها زحمت زیادی برای آن کشیده می شود و انتظار داریم با برنامه ریزی های انجام شده این تحقیقات کاربردی شود و در اختیار عموم قرار گیرد.
به گزارش ایرنا سی و یکمین دوره جشنواره بین المللی خوارزمی با اعطای لوح تقدیر به ۱۰ محقق ایرانی و پنج پژوهشگر خارجی توسط رئیس جمهوری روز شنبه هفته جاری پنجم اسفندماه سال جاری به کار خود پایان داد.

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید

کد امنیتی *