امروز ۱۳۹۸/۱۱/۱

سد زولا در سلماس سرریز شد

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: سد زولا در سلماس با ۷۲ میلیون مترمکعب ظرفیت، براثر بارش های خوب بهاری در سال آبی جاری، امروز /۱۰ خرداد/ سرریز شده است.

 

 

کیومرث دانشجو روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: این امر برای نخستین بار پس از بهره برداری از این سد روی داد که نشان از بارش های خوب بهاری در منطقه سلماس در شمال استان دارد.
وی اضافه کرد: ساکنان حاشیه سد زولا برای امنیت بیشتر از نزدیک شدن به حاشیه رودخانه و سد خودداری کرده و هشدارهای ایمنی را رعایت کنند.
وی بیان کرد: پیش از این، سدهای آغ چای چایپاره و سیلوه پیرانشهر به ترتیب در شمال و جنوب آذربایجان غربی سرریز شده بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با تاکید بر صرفه جویی در مصرف آب، ادامه داد: وجود میزان آب مناسب در این سد زمینه تامین آب کشاورزی این شهرستان در فصل بهار و تابستان را فراهم می کند ولی خدمت رسانی بهتر به کشاورزان نیازمند همراهی این قشر است.
سد مخزنی زولا در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهر سلماس بر روی رودخانه زولا چای واقع شده، این سد از نوع خاکی با هسته رسی بوده و با طول تاج ۳۲۳ متر و ارتفاع از بستر ۸۷ متر به منظور تامین آب ۹ هزار و ۲۷۲ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و تامین آب مطمئن شرب و صنعت شهرهای سلماس و تازه شهر و همچنین تامین بخشی از اهداف زیست محیطی پارک ملی دریاچه ارومیه در فروردین ماه ۱۳۸۹ به بهره برداری رسیده است.

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید

کد امنیتی *