امروز ۱۳۹۸/۰۴/۲۹

فعالیت موسسه آموزش عالی معراج سلماس با هدف ارتقای علمی منطقه و دانش افزایی در ارایه خدمات نوین آموزشی و پژوهشی


معرفی دانشگاه:

این موسسه آموزش عالی در محیطی به مساحت ۱۶۸۰ متر مربع در سه طبقه ساختمان نوساز واقع شده است.
ساختمان این موسسه شامل کاربرد آموزشی و اداری می باشد که با بهره گیری از ۱۴ کلاس درس،۳آزمایشگاه،۲کارگاه و یک سایت کامپیوتری بهترین خدمات آموزشی به دانشجویان این موسسه ارائه می دهد.

علاوه بر فضای آموزشی این موسسه از ۱۷۰ متر مربع فضای اداری بهره می برد.

موسسه آموزش عالی معراج سلماس از سال ۱۳۹۰ با هدف ارتقای علمی منطقه و کمک به دانش آموزان این شهر در جهت گسترش آموزش عالی توسط ۹ نفر از اساتید معتبر که عمدتا از اساتید دانشگاه های دولتی می باشند تاسیس شد،ذکر این نکته ضروریست که بیش از نصف اعضای هیئت موسس از جمله ریاست دانشگاه جناب دکتر خسروشاهی دارای درجه پروفسوری هستند که به همین دلیل و والا بودن سطح علمی اعضای هیئت موسس وزارت علوم با ایجاد دوره های کارشناسی ارشد در ۴ رشته فنی موافقت نمود.

در حال حاضر ۴۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف نظیر:مقطع کاردانی،کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل در این موسسه می باشند.

نحوه گزینش دانشجو:

گزینش دانشجو در این موسسه عمدتا از طریق سازمان سنجش انجام می پذیرد و البته پذیرش در مقاطع کاردانی و کارشناسی بدون کنکور انجام می شود.

رشته های موجود:

در حال حاضر علاوه بر ۱۰ رشته کارشناسی و ۱۶ رشته کاردانی،۴ رشته کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر،برق قدرت،مکانیک تبدیل انرژی و مکاترونیک در این دانشگاه موجود هستند و دانشجویان در رشته های فوق الذکر به امر آموزش مشغول اند.

هیئت مدیره و کارمندان:

این موسسه در جهت آموزش هدفمند از ۲۰ نفر هسئت علمی رسمی و حداقل ۱۰۰ نفر نیروی حق التدریس که از جوانان تحصیل کرده می باشند بکارگیری می کند همچنین ۸ نفر کارمند در دانشگاه مشغول به هستند.

اعتبار مدارک علمی موسسات آموزش عالی:

این موسسات وابسته به وزارت علوم،تحقیقات و فناوری اطلاعات می باشند،ارزیابی مدارک و ارزش علمی آنها مشابه دانشگاه های دولتی می باشد و مدارک تحصیلی دانشجویان با امضای نماینده وزیر که رئیس دانشگاه دولتی منطقه (دانشگاه ارومیه)می باشد صادر می گردد و هیچگونه مغایرتی با دانشگاه های دولتی ندارد و از لحاظ علمی همسان با دانشگاه های دولتی است.

ریاست دانشگاه:

ریاست موسسه آموزش عالی معراج سلماس دکتر خسروشاهی می باشد،ایشان دارای مدرک دکتری صنایع غذایی از دانشگاه ردینگ انگلستان می باشند که از سال ۱۳۵۶ در خدمت دانشگاه ارومیه بودند و پس از ۴۰ سال در اسفند سال ۹۶ به درجه بازنشتگی نائل آمده و بعنوان سرپرست موسسه آموزش عالی معراج انتخاب شدند.

گفتگو با دکتر خسروشاهی،سرپرست موسسه آموزش عالی معراج سلماس:

دکتر خسروشاهی در گفتگو با خبرنگار جام جم با اشاره به لزوم گسترش آموزش عالی در اقصی نقاط ایران اسلامی افزود:بنده به مدت ۴۰ سال در دانشگاه ارومیه خدمت نموده و لحظه لحظه ۴۰ سال عمر را وقف گسترش علم نموده ام،خدمت علمی توام صداقت و بدون منت سرلوحه کارم بوده و زکات علمم را که همانا به فرموده پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد(ص) یاد دادن آن است تا بدین لحظه به نحو کمال به انجام رسانیده ام و در ادامه همان خدمت بعنوان سرپرست موسسه آموزش عالی معراج سلماس انتخاب شدم.

دکتر خسروشاهی با بیان اینکه کشور ایران ظرفیت های بالقوه علمی دارد و بر همه افراد علمی وظیفه است تا این ظرفیت ها را به فعلیت برسانند گفت:آموزش علم و همچنین ارتقای سطح علمی دانش جویان باید به نحوی انجام شود که علم در مسیر تعالی بشر استفاده شود و توام با علم آموزی باید به آموزش این مهم نیز پرداخت که بنده این نوع علاقه را در اساتید این موسسه به عینه مشاهده نمودم.

خسروشاهی افزود:موسسه آموزش عالی معراج سلماس تاکنون به نیکی توانسته در نیل به اهداف خود که همانا گسترش و همه گیر کردن دانش در منطقه می باشد کوشا بوده و سرآمد باشد،اساتید این موسسه با بکارگیری فنون نوین آموزشی و توان علمی بسیار توانسته اند دانشجویان را در مسیر علم هدایت کرده و همچنین دانشجویان را به مسیر پژوهش هدایت نمایند.

دکتر خسروشاهی که دارای درجه پروفسوری نیز می باشد در ادامه با اشاره به بالا بودن سطح علمی اساتید و دانشجویان موسسه آموزش عالی معراج گفت:دانشجویان این موسسه از لحاظ فرهنگی و ورزشی نیز بسیار فعال می باشند بطوریکه چندین دانشجوی این دانشگاه تاکنون به مسابقات بین المللی ورزشی اعزام شده اند همچنین ورزشکاران این موسسه در فعالیت های ورزشی بین دانشگاهی همواره شرکت دارند و در مسابقات شهرستانی نیز چندین مقام در رشته فوتسال بدست آورده اند.


سرپرست دانشگاه معراج با بیان اینکه برگزاری کارگاه های آموزشی در دستور کار دانشگاه قرار دارد گفت:این موسسه در برگزاری کارگاه های آموزشی در سطح شهرستان سلماس فعال بوده و آمادگی خود را برای برگزاری کلیه دوره های آموزشی اعلام می نماید،همچنین این موسسه آمادگی دارد تا با ادارات و سازمان ها در برگزاری کارگاه های آموزشی همکاری نماید.

وی اضافه کرد:پویایی محیط دانشگاه و همچنین ایجاد شور و نشاط در بین دانش آموزان نیز از سیاست های این موسسه می باشد بطوریکه در هدف گذاری و سیاست گذاری های مسئولین دانشگاه این موارد همواره مورد بحث می باشد و در این زمینه نیز اقداماتی انجام یافته که می توان با ارتقای آیتم های مذکور دانشجویان را به پذیرش نقش های اجتماعی و فعالیت های این چنینی ترغیب و تشویق نمود چرا که محسط دانشگاه اگر محیطی پویا و زنده باشد بخش بزرگی از مشکلات در حوزه آموزش و همچین مشکلات اجتماعی حل و فصل خواهد شد.

خسروشاهی با ذکر این نکته که ارتقای فرهنگ عمومی و اصلاح بخش هایی از فرهنگ جامعه باید از محیط های آموزشی شروع شود گفت:در این زمینه نیز اساتید و دانش جویان این دانشگاه دغدغه هایی دارند،می کوشیم با برگزاری سمینار های آموزشی و فرهنگی در زمینه ارتقای فرهنگ عمومی نیز سرآمد باشیم.

وی در خاتمه گفت:به جوانان منطقه توصیه می نمایم برای صرفه جویی در هزینه های رفت و آمد و همچنین مدیریت و صرفه جویی در وقت این موسسه را در اولویت های ادامه تحصیل خود قرار دهند چرا که همانطوریکه اشاره شد این موسسه از اساتید برجسته دانشگاه های دولتی بهره می گیرد و سطح علمی موسسه در وضعیت مطلوبی قرار دارد.
همچنین در راستای صرفه جویی در هزینه،شهریه این موسسه به مراتب کمتر از دانشگاه آزاد می باشد و دانشجویان از خدمات رفاهی نظیر غذای دانشجویی بهره مند می شوند و در پرداخت شهریه نیز دانشجویان مد نظر قرار می گیرند و شرایط تقسیط فراهم می باشد.

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید

کد امنیتی *