امروز ۱۳۹۸/۱۱/۱

جای خالی رسانه مکتوب در شهرستان سلماس احساس میشد

جای خالی رسانه مکتوب در شهرستان سلماس احساس میشد

 

 

به بهانه انتشار اولین شماره دوهفته نامه سلماس

از دیدگاه صاحبنظران، وسایل ارتباط جمعی مانند روزنامه ها، رادیو، تلویزیون، اینترنت و مطبوعات از یک سو می توانند با جعل و تحریف و تخریب و فریب، جامعه ای «یکسر همگن» به بار بیاورند و در شکل گیری دولت های خودکامه، اقتدارطلب و استبدادی نقش بیافرینند و از سوی دیگر، قادرند تلاش های انحصارطلبانه ی برخی حکومت ها و دولت ها را بی اثر سازند، جامعه ی مدنی را تقویت و مفاهیم تعاون اجتماعی، تساهل، انتقاد سازنده و آزادی های سیاسی را ترویج کنند.

مطبوعات و روزنامه ها می توانند علت ها و دلایل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بحران ها را برای حاکمیت تبیین سازند، کمک کار دولت ها در ایفای وظایفشان از جمله پیشبرد امر مهم توسعه ی همه جانبه باشند و به ابزار و عناصر مهمی برای گسترش تنوع و تکثر فرهنگ ها و جهان نگری های گوناگون بدل شوند.

ظرف سالیان گذشته در بخش هایی از شرق و خاورمیانه و نیز ایران (دهه هایی پیش از پیروزی نهصت مشروطیت تاکنون) در اثر ظهور و تقویت تدریجی رسانه ها ، عامه ی مردم و حتی اقلیت های مذهبی و قومی توانسته اند با حقوقشان آشنا شوند. به دلیل تلاش وسایل ارتباط جمعی، فرهنگ ها و خرده فرهنگ های مختلفی به کانون توجه افکار عمومی راه یافته اند و گروه های گوناگون سیاسی و اقتصادی به داشتن حق بیان و آزادی سیاسی و قدرت اقتصادی اذعان دارند.

رسانه ها و مطبوعات که به ارایه اطلاعات در باره ی «هر چه که در جامعه و دولت می گذرد» می پردازند در واقع می توانند و تا حد زیادی توانسته اند به تدریج به خودآگاهی و تحقق توسعه ی فراگیر کمک کنند. همچنین آزادی ای که رسانه ها به بسیاری از جوامع، فرهنگ ها و جهان نگری ها عرضه کرده اند، آرمان «جامعه ی شفاف» و «دولت حداقل و پاسخگو» را عینیت بخشیده اند.

تکیه بر غریزه و غرض، صداقت نداشتن در اطلاع رسانی ( تناقض گویی، مبالغه و اغراق ، تفرقه افکنی، تحریف ، سانسور)، ترس و خودسانسوری، بداخلاقی، ارعاب، ایجاد دشمن فرضی ، موثق نبودن پیامها، عینی و واقعی نبودن پیامها و اخبار، بی طرف نبودن، استقلال نداشتن، جریان سازی توهم آمیز و غیراخلاقی و …از جمله مواردی است که نه تنها جزو وظایف و مسوولیت های رسانه ها و روزنامه ها به شمار نمی رود که در روند انجام رسالتشان، خلل و مانع ایجاد می کند.

سَلْماس یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستان بوده و این شهر در ۸۰ کیلومتری شمال ارومیه در مسیر راه ارتباطی ارومیه-تبریز واقع شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی،سلماس از شمال به خوی ، از جنوب به ارومیه، از شرق به دریاچه ارومیه و از غرب به مرز ایران و ترکیه منتهی می شود. ترکی آذری زبان رایج در سلماس و زندگی اقوام و ادیان در سلماس به خوشی می باشند. آب و هوای این شهرستان در قسمت های مرزی و کوهستانی سرد و در سایر نقاط معتدل و خشک است. جمعیّت شهرستان سلماس طبق سرشماری سال ۹۵ در حدود ۱۹۶ هزار نفر می باشد.

در سال ۱۳۰۹ خورشیدی، زمین لرزه ای، این شهر را با خاک یکسان کرد و شهر جدید سلماس با توجه به اصول شهرسازی مدرن و با طرح شطرنجی در چندکیلومتری شمال ویرانه های دیلمان ساخته شده است از جمله مهم ترین جاذه های گردشگری سلماس میتوان به آبشار خور خورا، کلیساهای هفتوان، قلعه چهریق، قلعه قارنی یاریق، درّه زولاچای، تالاب چیچک، درّه تمر، آب گرم ایسی سو و سنگ نگاره خان تختی را نام برد. سلماس علاوه بر پیشینه تاریخی چندین هزارساله خود یکی از شهرهای آذربایجان در تاریخ تحولات سیاسی ایران بوده است بخصوص با وجود نام آورانی همچون “حسین صدقیانی”، “سعیدسلماسی”، “جعفرسلماسی”، “نیمتاج سلماسی”، “محمدعلی سوره ای”، “ملازین العابدین سلماسی”با تقدیم ۷۲۱ شهید معظم و بیش از یک هزار و پانصد جانبازان و آزاده و ایثارگر  را در خود پرورده و تقدیم کشور خود نموده است.

حال با نبود بیش ازدو سال هفته نامه در سلماس جای خالی رسانه مکتوب در شهرستان سلماس را احساس می شد و اعطای مجوز و انتشار دوهفته نامه سلماس با حمایت کامل شهرستان سلماس را به فال نیک گرفته و گزارشی مختصر از فعالیت های دولت تدبیر و امید در شهرستان را به مردم شریف سلماس اعلام می نمائیم.

در دهه های گذشته اجرای طرح های بزرگی چون بازارچه مرزی کوزه رش، منطقه ویژه اقتصادی و چندین پروژه ملی و استانی در سلماس مصوب شده است و مردم این شهرستان همچنان برای بهره مندی از مزایای اقتصادی این طرح ها چشم امید به اراده و همت مسوولان دارند.

مرتضی اصغری فرماندار سلماس

مطالب مرتبط

مطلب مرتبطی پیدا نشد.

نظرات

پاسخی بگذارید

کد امنیتی *